Badanie wariografem to coraz częściej wykorzystywana metoda w sytuacjach wymagających udowodnienia lub poznania prawdy. Kierowane jest zarówno do osób prywatnych w celu rozwiązywania konfliktów lub niedomówień, jak i do firm, które chcą przeprowadzić weryfikację czy rekrutację pracowników lub dowiedzieć się, kto stoi za danym wykroczeniem. Niestety istnieją pewne kwestie, poprzez które ocena wykrywaczem kłamstw jest niemożliwa. Zatem w dzisiejszym blogu opowiemy sobie, jakie są przeciwwskazania do badania wariografem.
Na czym polega badanie wariografem?
Badanie wariografem polega na odczytywaniu reakcji badanego na kłamstwo. Są to tzw. zmiany psychofizyczne, na które składa się oddech, puls, ciśnienie krwi oraz przewodnictwo prądu elektrycznego poprzez skórę. Z tego względu, podczas gdy któreś z tych funkcji zostaną zaburzone, testy wariograficzne mogą okazać się niemiarodajne.
Osoby, które borykają się z takimi przypadkami, nie mogą zostać poddane sprawdzianowi wykrywaczem kłamstw. Jakie zatem choroby wykluczają udział w testach? Jakie jeszcze istnieją przeciwwskazania do badania wariografem?
Jakie są najczęstsze przeciwwskazania do wykonania badania wariografem?
Przeciwwskazań do badania wariografem, które mogą przesądzić o nieudanych wynikach, jest wiele. Dzielą się na poszczególne grupy, w zależności od tego, jakie parametry miarodajne podczas testów zostają zaburzone. Mogą to być zarówno czynniki psychiczne, jak i fizyczne, związane z wieloma schorzeniami. Jaki zatem jest podział przeciwwskazań do badania wariografem?
Schorzenia neurologiczne
Osoby cierpiące na zaburzenia neurologiczne nie mogą przystąpić do badania wariograficznego. Dzieje się tak ze względu, iż zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego mogą sprawić, że testy wykrywaczem kłamstw będą niemiarodajne, ukazując fałszywy wynik. Do chorób dyskwalifikujących z badania zaliczają się m.in. Zespół Parkinsona lub Alzheimera, stwardnienie rozsiane, epilepsja czy choroba Huntingtona.
Schorzenia psychiczne
Niektóre schorzenia psychiczne również stanowią przeciwwskazanie do badania wariografem. Niestabilność nastroju, silne zaburzenia emocjonalne, wysoka impulsywność oraz oddziaływanie antydepresantów może mieć niemiarodajny wpływ na testy wykrywaczem kłamstw. Depresja, zaburzenia lękowe, schizofrenia czy dwubiegunowość także wykluczają z badania.
Zaburzenia funkcji poznawczych
Kolejnym z przeciwwskazań do badania wariografem są choroby wywołujące zaburzenia poznawcze, tj. demencja, upośledzenie umysłowe, bezdech senny, zespół Hakima czy zmiany nowotworowe. Ze względu na niezdolność do koncentracji, zapamiętywania oraz logicznego myślenia, odpowiedzi na pytania zadane podczas testu wariografem nie są wiarygodne.
Inne przeciwwskazania
Powodów, z których nie można przystąpić do badania wariografem, jest dużo więcej. Należą do nich m.in. przeziębienie lub wystąpienie bólu w dniu badania czy przyjęcie poszczególnych leków, które mogą mieć wpływ na przebieg badania. Jednym z przeciwwskazań do badania wariografem jest także uzależnienie od alkoholu oraz narkotyków, gdyż nadpobudliwość psychoruchowa może także sprawić test wykrywaczem kłamstw niemiarodajnym.
Aby testy wykrywaczem kłamstw były skuteczne i przyniosły pożądany wynik, badany musi być odpowiednio przygotowany, wypoczęty i zdrowy. Wiele przeciwwskazań do badania wariografem uniemożliwia uzyskanie zadowalającego wyniku, dlatego jest to ważny aspekt, o którym zainteresowani powinni zostać powiadomieni. Wszystkie z powyżej wymienionych czynników eliminują możliwość skorzystania z testów lub znacznie go utrudniają, mając negatywny wpływ na interpretację rezultatów.