Ile trwa badanie wariografem?

By 8 września 2023Badania wariografem
sprawiedliwość
W dzisiejszych czasach pełnych fałszu i zakłamania, tajemnic rodzinnych i ciągnących się procesów sądowych – technologie wspomagające zaczynają mieć znaczenie. Tutaj na szczególne uznanie zasługuje detektor kłamstw, który od czasów wynalezienia przyczynił się do wielu rozwikłanych tajemniczych spraw, śledztw oraz sporów. Wiele osób jednak zastanawia sie – ile trwa badanie wariografem? Odpowiedź na to pytanie jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. W dzisiejszym blogu zastanowimy się, jakie czynniki mają wpływ na długość sesji.

Czym w ogóle jest wariograf?

Detektor kłamstw to urządzenie, które wynalezione zostało wiele lat temu. Służy ono do pomiaru fizjologicznych reakcji organizmu człowieka podczas odpowiadania na pytania. Mają one charakter kontrolny oraz bezpośrednio związany ze sprawą. W dużym skrócie urządzenie monitoruje parametry takie jak tętno, ciśnienie krwi potliwość czy aktywność elektryczna skóry. Wszystkie z tych czynników mają wpływ na stres, który zostaje najprawdopodobniej wywołany kłamstwem. Wariograf jest narzędziem, które pozwala na bieżąco rozwiązywać wiele niewyjaśnionych rodzinnych sporów, przeróżnych zagadek oraz spraw o charakterze kryminalnym. Przed próbą skorzystania z testów wariograficznych, dobrze jednak będzie wiedzieć, ile może to potrwać, aby odpowiednio ułożyć harmonogram całego dnia.

Długość badania wariografem

To, ile trwa badanie wariograficzne, zazwyczaj uzależnione jest od wielu zmiennych czynników, które mają wpływ na czas, jaki zajmie cały proces. Mówiąc krótko – standardowe testy detektorem trwają w granicach od 1 do 2 godzin. W praktyce jednak całe badanie może potrwać dłużej, ze względu na okoliczności, które mogą wystąpić podczas jego trwania. Jakie zatem elementy mają wpływ na czas przebiegu testu wykrywaczem kłamstw?

Poziom złożoności sprawy

Jak wiadomo, im bardziej złożona sprawa – tym więcej możliwych pytań i wariantów odpowiedzi. Niejednokrotnie wykrywacz kłamstw musi zmierzyć się z rozwikłaniem zagmatwanych śledztw lub wieloletnich sekretów rodzinnych, co może włączyć do sprawy wiele wątków wymagających poszczególnych wyjaśnień. Znacząco może to wpłynąć na czas badania wariograficznego.

Czas przygotowania do badania

Przed przystąpieniem do testów wykrywaczem kłamstw, badany musi zostać poinformowany o całej procedurze, z jaką przyjdzie mu się zmierzyć. Czas przygotowań może się różnić, w zależności od okoliczności. Niektórzy stresują się przed testem wariograficznym, co wymaga chwili odczekania przed rozpoczęciem.

Indywidualne reakcje organizmu

Jak zostało wspomniane wyżej, stres to dość częsty przypadek podczas badań wariograficznych. Występuje nawet u osób, które nie mają nic do ukrycia. Ze względu na różne reakcje fizjologiczne, takie jak wymioty z nerwów lub biegunki mogą znacznie wydłużyć czas badania.

Pytania kontrolne

Podczas trwania badania padają różne pytania, które mają kluczowe znaczenie dla danej sprawy. Niektóre osoby mogą mieć trudności ze zrozumieniem lub skonstruowaniem odpowiedzi, wówczas test wykrywaczem kłamstw może znacznie się wydłużyć.

Analiza wyników

Po zakończeniu badania wariografem otrzymane wyniki muszą zostać przeanalizowane przez eksperta. Niekiedy rezultaty mogą być niejednoznaczne, co wymaga od prowadzącego test więcej czasu na dokładną ocenę.

Odpowiadając na często padające pytanie – ile trwa badanie wykrywaczem kłamstw, nasuwa się stwierdzenie, że nie można tego określić jednoznacznie. Zazwyczaj badanie nie trwa krócej niż godzinę i nie dłużej niż dwie, jednak poszczególne przypadki wymagają nieco więcej czasu. Zdarzają się zasłabnięcia, sytuacje stresowe lub inne okoliczności, poprzez które cała procedura się wydłuża. Dochodzą do tego także przypadki zagmatwanych spraw, podczas których pojawia się konieczność zadania całej serii pytań wyczerpujących dany temat i skonfrontowania ich z zeznaniami innych świadków.

admin
Author admin

More posts by admin