Jak udowodnić zdradę małżonka podczas sprawy rozwodowej?

Zdrada jest jednym z najczęściej występujących powodów rozwodów małżeńskich. Sprawy sądowe zazwyczaj ciągną się przez długi okres, z powodu niewystarczających dowodów. Wówczas sędzia ma problem z orzeknięciem, z czyjej winy nastąpił rozpad związku. Zanim zdradzony partner zdecyduje się na wniesienie pozwu skutkującego zakończeniem małżeństwa, powinien zebrać niezbite dowody świadczące o zdradzie drugiej osoby. Jakie argumenty trzeba zebrać, aby sąd uznał je za znaczące? Jaką role w rozwodach odgrywa badanie wariografem? O tym opowiemy sobie w dzisiejszym blogu.

Owoce zatrutego drzewa – udowodnienie zdrady

Wiele osób słusznie zastanawia się, czy zdjęcia zrobione z ukrycia, lub wiadomości zdobyte bez wiedzy drugiej osoby są zgodne z prawem i mogą być użyte jako udowodnienie zdrady przy rozwodzie. Sąd uznaje wszelkie dowody, które mogą udowadniać zdradę cielesną. Małżonkowie mogą korzystać z wszelkich możliwych środków, aby przekonać sędziego o swojej racji i prawidłowości swoich podejrzeń. Obecnie w prawie nagrywanie kogoś bez jego zgody jest karalne, aczkolwiek rozwody są sprawą wyjątkową, w której takowe dowody są dopuszczane do obiegu.

Jakie dowody mogą okazać się najskuteczniejsze?

Aby udowodnić zdradę małżonka, można sięgnąć po wiele możliwych dowodów. W wielu przypadkach są to zdjęcia lub nagrania, na których zarejestrowane zostało współżycie seksualne partnera lub partnerki z osobą trzecią. Często występują tutaj również billingi rozmów telefonicznych, zdjęcia rozmów z komunikatorów społecznościowych lub korespondencja listowna. Mogą to być również rachunki pozyskane z miejsc, w których małżonek dokonał zdrady lub rozmowy nagrane dyktafonem, czy inne dowody zdobyte przez profesjonalnego prywatnego detektywa.

Jak sąd rozpatruje dowody uzyskane bezprawnie?

Udowodnienie zdrady przy rozwodzie zazwyczaj odbywa się za pomocą niezbitych dowodów. Są to jednoznaczne fotografie lub nagrania wideo, ukazujące współżycie małżonka z osobą trzecią lub rozmowy telefoniczne czy wiadomości dowodzące zaistniałego romansu. Jak powszechnie wiadomo, dowody tego typu są uzyskiwane niezgodnie z prawem, gdyż do opublikowania czyjegoś wizerunku na nagraniu bądź zdjęciach, lub rozmów telefonicznych z jego udziałem, wymaga się dobrowolnej zgody. W sprawach rozwodowych sędzia może dopuścić do obiegu np. wideo zdobyte nielegalnie bez zgody osoby nagranej, są to tzw. owoce zatrutego drzewa. Sąd uznaje dowody zdobyte bezprawnie, gdyż w inny sposób udowodnienie zdrady może być niemożliwe – jednak wówczas zdradzany narażony jest na pozew z powodu naruszenia dóbr osobistych ze strony zdradzającego.

Jak pozyskać dowody na zdradę?

Udowodnienia zdrady przed sądem można dokonać za pomocą wielu sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest użycie gadżetów szpiegowskich. Obecna technologia oferuje wiele małych, dyskretnych urządzeń, które gwarantują minimalną szansę na dekonspirację, a w sprawie rozwodowej mogą pomóc zdobyć niezbite dowody przeciwko niewiernemu małżonkowi. Do wyboru są przeróżne ukryte kamery, dyktafony czy keyloggery. Elektronika tego typu pozwala na przechwytywanie dźwięku, obrazu, nagrań rozmów czy screenshotów z komunikatorów społecznościowych. Co prawda będą to dowody zdobyte wbrew prawu, jednak jak już wspomnieliśmy, sprawy rozwodowe stanowią w tej kwestii wyjątek. Kolejnym sposobem na udowodnienie zdrady jest skorzystanie z usług prywatnego detektywa. Śledztwo, podczas którego zdobędzie on nagrania, zdjęcia, korespondencje lub inne dowody świadczące o współżyciu niewiernego partnera z osobą trzecią może przynieść wygrany finał sprawy rozwodowej na rzecz osoby zdradzanej. Nagrania i zdjęcia są dowodami niepodważalnymi, co oznacza, że gdy detektyw je zdobędzie, sąd uzna małżonka za winnego, i wyda orzeczenie o rozkładzie pożycia małżeńskiego z jego winy.

Wariograf w sprawie rozwodowej

mężczyzna patrzy na telefon kobiety W celu udowodnienia zdrady można posłużyć się również wynikami badania wariograficznego. Pozwala ono zaobserwować zmiany i reakcje podejrzanego o zdradę na sprytnie ułożone, intymne, podchwytliwe i niewygodne pytania. Po zachowaniu niewiernego partnera można poznać czy on jest prawdomówny, a następnie wyniki testu wykazać w sądzie na rozprawie rozwodowej. Wariograf nie jest jednak niezbitym i niepodważalnym dowodem dla orzeknięcia rozpadu małżeństwa z winą po stronie zdradzającego, jednak w połączeniu z innymi dowodami pozwalającymi na podejrzewanie romansu stanowi twardy argument na rzecz zdradzanego partnera. Należy tutaj również wspomnieć, iż badanie wariograficzne często stanowi również emocjonalny impuls dla niewiernego małżonka, aby po długim okresie kłamstw w końcu przyznać się do błędu.

Udowodnienie zdrady przy rozwodzie nie należy do najłatwiejszych. W wielu przypadkach bez skorzystania z nielegalnych dowodów, wariografu lub pomocy profesjonalnego detektywa może być to niewykonalne. Dowody, które mogą świadczyć o zdradzie, ale bezpośrednio jej nie udowadniają, mogą stanowić dla sędziego podstawę do podejrzeń, lecz to od niego samego zależy, w jaki sposób je zinterpretuje, i czy dane argumenty finalnie zostaną uznane jako użyteczne. Z tego powodu chcąc uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie niewiernej połówki, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie niepodważalnych dowodów przed złożeniem wniosku o rozpadzie pożycia małżeńskiego.

admin
Author admin

More posts by admin