Jak skutecznie kłamać?

By 8 maja 2019O kłamstwach
jak skutecznie kłamać

Mimo iż prawdomówność jest wysoko cenioną cechą, a „kłamstwo ma krótkie nogi”, każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu podkoloryzować rzeczywistość i nie do końca być szczerym z naszym rozmówcą. Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie kłamać. Czy istnieje kłamstwo idealne, którego nikt nie będzie w stanie wykryć? Czy można oszukać wariograf?

Jak kłamać z sukcesem?

Jak kłamać, by nie stracić wiarygodności, a osoba, z którą rozmawiamy, nie zorientowała się, że nie jesteśmy szczerzy? To trudne zadanie, bo nasza mimika, gestykulacja – słowem mowa ciała, często zdradza nas w oczach rozmówcy. Jeśli nie chcemy kogoś urazić lub zależy nam na zrobieniu komuś niespodzianki i musimy wprowadzić drugą stronę w błąd, aby wszystko się udało – musimy stosować się do kilku zasad – jakich?

Spokój i kontrola oddechu

Osoby, chcące coś zataić, zwykle na skutek stresu mają wyższe tętno, płytki oddech i są nerwowe (zwłaszcza w przypadku okłamywania osób, z którymi wiążą nas bliższe relacje). Warto więc przed rozpoczęciem rozmowy wziąć kilka głębokich wdechów przez nos i wypuszczać powietrze ustami przez kilka sekund. To prosty trick, który pozwoli nam się nieco uspokoić i bardziej kontrolować.

Stały kontakt wzrokowy

Według wielu psychologów osoby, które starają się coś ukryć, często unikają kontaktu wzrokowego, uciekając wzrokiem w bok. Jeśli nie chcemy wyjść na krętacza, starajmy się co jakiś czas patrzeć rozmówcy w oczy – jednak nie w sposób natarczywy.

Oszczędna gestykulacja

Opanowanie to sprzymierzeniec każdego kłamcy. Jeśli nie chcemy wzbudzić podejrzeń, nie powinniśmy nadmiernie gestykulować, wykonywać nagłych ruchów, machać rękami, dotykać twarzy, włosów, wiercić się na krześle czy stale poprawiać koszulę. Nie chowajmy dłoni do kieszeni czy za siebie – kojarzą się one z zaufaniem i otwartością, dlatego warto trzymać ręce „na widoku”.

Opanowana mowa

Nadmierna gadatliwość bywa bardzo zdradliwa i wzbudza podejrzenia. Wielu kłamców ma skłonność do szybkiego mówienia i snucia rozbudowanych opowieści – oczywiście w celu bycia bardziej wiarygodnym, jednak często z odwrotnym skutkiem. Starajmy się być naturalni i swobodni w rozmowie, nie róbmy długich pauz, ale też nie pozwalajmy sobie na słowotok. Mówmy spokojnie i bądźmy sobą.

Czy istnieje kłamstwo idealne?

Nie. Osoba, która konfabuluje, zachowuje się inaczej niż ta, mówiąca zgodnie z prawdą. Istnieją mikrosygnały, które nas zawsze zdradzają. O ile ludzkie oko nie zawsze może je dostrzec – wariograf już tak. Urządzenie to rejestruje zmiany fizjologiczne w organizmie (takie jak oddechy, rytm serca czy elektryczną przewodność skóry), nad którymi bardzo trudno zapanować osobie poddawanej badaniu – graniczy to wręcz z cudem.

Czy można oszukać wykrywacz kłamstw?

Co prawda w historii znane są nieliczne przypadki oszukania wykrywacza kłamstw, jednak jest to tak trudne i rzadko spotykane, że niemal niemożliwe. Wariograf cechuje się tak wysoką skutecznością, że jest wykorzystywany nie tylko przez małżonków podejrzewających drugą połowę o zdradę, ale i pracodawców, rekruterów, a nawet przez organy ścigania, choć wynik badania nie może stanowić głównego dowodu w sądzie.

Pamiętajmy, że wykryte kłamstwo niesie ze sobą zwykle szereg przykrych konsekwencji, powoduje poczucie winy, a wraz z upływem czasu łatwo zaplątać się w zeznaniach i prędzej, czy później zostać przyłapanym na gorącym uczynku. Dlatego nie warto kłamać w ważnych, życiowych sprawach. Jeśli podejrzewacie, że ktoś z waszego otoczenia coś ukrywa i dziwnie się zachowuje – zapraszamy do kontaktu – sprawimy, że prawda wyjdzie na jaw.

admin
Author admin

More posts by admin

Leave a Reply