Badanie z wykorzystaniem wariografu, niegdyś znane wyłącznie z filmów, obecnie cieszy się rosnącą popularnością w wielu dziedzinach życia. Często jest stosowane na wstępnym etapie postępowania karnego, w biznesie i w sprawach rodzinnych. Wynik badania odgrywa znaczną rolę w rozstrzyganiu wewnętrznych sporów firmowych i konfliktów małżeńskich. Istnieją także branże, w których weryfikacja informacji za pomocą wykrywacza kłamstw należy do codzienności. Kto jest regularnie badany wariografem? Na jakich stanowiskach? W dzisiejszym wpisie zaprezentujemy przegląd zawodów, w których pozytywny wynik badania jest niezbędny, aby móc piastować dany urząd. Zapraszamy!
Rekrutacja do służb specjalnych pod czujnym okiem wariografu
Współcześnie badanie wariograficzne jest powszechnie wykorzystywane podczas naboru do niemal wszystkich służb specjalnych w kraju. Pozytywne przejście testu stanowi warunek zatrudnienia osób starających się o pracę w Policji, Żandarmerii Wojskowej i Krajowej Administracji Skarbowej. Wykrywacz kłamstw jest także nieodłącznym etapem rekrutacji na stanowiska, do których piastowania niezbędne są ściśle określone umiejętności i predyspozycje. Badaniu poddawani są kandydaci do CBA (Centralnego Biura Antykorupcyjnego), Straży Granicznej, ABW (Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego), AW (Agencji Wywiadu), SWW (Służby Wywiadu Wojskowego) i SKW (Służby Kontrwywiadu Wojskowego).
Jego celem jest ocena przydatności potencjalnego pracownika i wykluczenie z procesu rekrutacyjnego osób, które z różnych przyczyn nie powinny zostać dopuszczone do służby. Weryfikacji podlega np. aspekt związany z ewentualnymi uzależnieniami badanego. Niezwykle ważną część tego procesu stanowi także potwierdzenie prawdziwości informacji dotyczących dotychczasowego życia kandydata. Zostały one podane przez zainteresowanego w formularzu osobowym. Istotnym warunkiem przyjęcia do pracy w służbach specjalnych jest prawdomówność badanego. Przyjmuje się, że próba ukrycia drobnych faktów już na etapie naboru będzie skutkować znacznie poważniejszymi kłamstwami i oszustwami podczas regularnej pracy w pełnym wyzwań zawodzie.
Wykrywacz kłamstw – niezastąpiony w prewencji zagrożeń
Ważna rola wariografu w procesie doboru odpowiednich osób do pracy w służbach specjalnych nie kończy się jednak na etapie rekrutacji. Odpowiadając na pytanie, kogo regularnie badają wariografem i w jakich dziedzinach, należy wspomnieć o działaniach skriningowych. Są to regularne badania kontrolne stosowane wobec przedstawicieli służb, a także w przypadku zaistnienia okoliczności wymagających potwierdzenia lojalności funkcjonariusza. Taka forma rutynowej kontroli zatrudnionych osób umożliwia wykrycie wewnętrznych nieprawidłowości w danej organizacji. Służy ujawnieniu groźnych incydentów mogących zaważyć na wiarygodności formacji i bezpieczeństwie zaangażowanych w nią osób.
Badanie wykrywaczem kłamstw jest także bardzo przydatne w ocenie możliwości wystąpienia poważnych problemów i prewencji zagrożeń, nim zdołają one wyrządzić nieodwracalne szkody. O bardzo poważnym podejściu do kontroli lojalności pracowników w służbach specjalnych świadczy fakt, że badania takie są przeprowadzane w nich co najmniej kilkakrotnie częściej niż w procesach karnych. Do tego stosuje się je również wobec osób odpowiedzialnych za wsparcie organizacji w czynnościach operacyjno-rozpoznawczych. Tak kompleksowa kontrola to warunek sprawnego funkcjonowania formacji, w których ogromną rolę odgrywa dyskrecja i odpowiedzialne podejście do obowiązków wymagających znacznej wytrzymałości fizycznej i psychicznej.
Badanie wariograficzne codziennością pracy w służbach i policji
Wszystkie osoby, które marzą o pracy w służbach specjalnych lub policji muszą liczyć się z możliwością poddania badaniu wariografem. Praca na tych stanowiskach wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo publiczne, dlatego na etapie rekrutacji niezbędna jest ocena kandydata pod kątem wiarygodności, lojalności i spełniania ściśle określonych wymagań. Do codzienności należy także zaliczyć liczne badania kontrolne, które są metodą detekcji nieprawidłowości i zagrożeń w formacji.