Badania wariografem to skuteczna metoda weryfikacji prawdomówności, która zyskuje na popularności wśród osób prywatnych i przedsiębiorców. Wariograf, znany również jako wykrywacz kłamstw, pozwala na analizę reakcji fizjologicznych organizmu na zadawane pytania. Dzięki temu możliwe jest ustalenie, czy badana osoba mówi prawdę. Oferujemy przeprowadzenie profesjonalnych badań wariograficznych, które są szczególnie przydatne w sytuacjach wymagających potwierdzenia lojalności pracowników lub rozwiązania spraw rodzinnych.
Początkowo wariograf wykorzystywany był wyłącznie przez organy ścigania do wykrywania sprawców różnego rodzaju przestępstw. Obecnie jednak po badania poligraficzne sięgają także osoby prywatne, pragnące sprawdzić prawdomówność pracowników lub małżonka.
Historia wariografu
Geneza wykrywacza kłamstw sięga XIX wieku, kiedy to wielu naukowców miało swój wkład w badania na tej płaszczyźnie. Pierwszym podejmującym inicjatywę udowodnienia skuteczności wariografu był Cesare Lombroso, który w latach 80. badał zmiany w rytmie serce w zależności od poszczególnych emocji, wychodząc z tezą, że można wykorzystywać owe zmiany w testach na uczciwość i prawdomówność. W latach późniejszych Larson – amerykański lekarz oraz psycholog – stworzył pierwszą wersję urządzenia, które zbierało pomiary tętna i ciśnienia krwi, następnie przedstawiając je na wykresie. Z biegiem lat do jego wynalazku dodawano kolejne modyfikacje, takie jak mierniki innych czynności organizmu.
Gdzie wykorzystuje się testy na prawdomówność?
W niektórych krajach wykrywacz kłamstw jest wykorzystywany w śledztwach dotyczących przestępstw. Jak na tej płaszczyźnie działa wariograf? Urządzenie pozwala ustalić, czy podejrzany mówił prawdę podczas zeznań. Jednak nie wszędzie sądownictwo dopuszcza dowody uzyskane za pomocą poligrafu. W niektórych państwach jest to postrzegane jako naruszenie praw człowieka i jego prywatności, bądź też prawo nie zawiera stosownych regulacji na temat tego rodzaju dowodów w sprawach karnych.
Z wariografu korzystają również agencje rządowe, banki oraz firmy ochroniarskie. Urządzenie do wykrywania kłamstw jest stosowane w celu weryfikacji lojalności oraz uczciwości pracowników, którzy posiadają dostęp do poufnych informacji. W kontekście osobistym może pomóc w rozwikłaniu problemów związanych z zaufaniem między partnerami. Jego wszechstronność sprawia, że jest niezastąpionym narzędziem w wielu sytuacjach.
Jakie reakcje organizmu bada wariograf?
Kłamstwo wywołuje określone reakcje w ciele człowieka i to właśnie one są przedmiotem badań wariografu. Przede wszystkim test wariografem umożliwia zmierzenie tętna osoby poddawanej badaniu poprzez założenie mankietu ciśnieniomierza na przedramieniu. Wykonuje się także pomiar ciśnienia, którego wzrost prawdopodobnie związany jest z uczuciem stresu i zakłopotania związanego z kłamstwem. Elektrody wykrywacza prawdy mierzą poziom potliwości na skórze, która jest fizjologiczną reakcją na strach spowodowany mówieniem nieprawdy. Ostatnim aspektem jest oddech, który u większości osób w czasie kłamania staje się szybszy i płytszy.
Badanie wariografem ma charakter dwuetapowy. Człowiek podczas kłamania przeżywa pewne emocje, które wpływają na parametry pracy organów wewnętrznych, nie poddających się kontrolowaniu w sposób świadomy. Obserwując je, ekspert w zakresie badania wariograficznego jest w stanie wykryć, kiedy człowiek przeżywa dane emocje i na podstawie momentu ich wystąpienia wnioskować, kiedy kłamie. Celem zastosowania wykrywacza kłamstw jest ujawnienie, czy badany ma wiedzę na temat danego zdarzenia i czy występuje związek emocjonalny badanego z sytuacją.
Skuteczność testu z użyciem wariografu
Niejednokrotnie skuteczność wariografu została potwierdzona w badaniach, jednak wbrew powszechnej opinii urządzenie samo nie wskazuje nieprawdziwych odpowiedzi. Wykrywacz kłamstw zapisuje jedynie reakcje organizmu badanego na dane bodźce. Wariograf rejestruje przewodnictwo skórne, częstotliwość oddechu oraz zmiany ciśnienia. To właśnie na podstawie tych parametrów można określić czy badany jest szczery, czy też mija się z prawdą. Wyniki interpretowane są przez profesjonalistę. Nasza firma zatrudnia biegłych sądowych, który dysponują ogromnym doświadczeniem w zakresie analizowania danych zebranych przez wariograf. Jeżeli interesuje Cię cena badania wariograficznego lub chcesz się dowiedzieć, czy warto wykorzystać je w Twojej sytuacji, skontaktuj się z nami – odpowiemy na wszystkie pytania.
Jak wygląda badanie?
Badanie poligraficzne zazwyczaj przebiega spokojnie, choć z pewnością jest mało komfortowe dla badanego, szczególnie jeśli ma on coś do ukrycia. Rozpoczyna się ono od tzw. pytań obojętnych np. „Czy w lipcu jest lato?”, „Czy masz na imię Adam?”. Dopiero po kilku pytaniach obojętnych pojawiają się pytania krytyczne (tj. pytania dot. najważniejszych kwestii) oraz pytania kontrolne. Podczas jednego testu najczęściej zadaje się od 6 do 11 różnych pytań (są wśród nich pytania obojętne, pytania kontrolne i pytania krytyczne), umożliwiających poznanie reakcji organizmu badanego podczas mówienia prawdy i wychwycenia ewentualnych, odbiegających od normy zmian w organizmie, które mogą świadczyć o kłamstwie.
Kto przeprowadza test wariografem?
Badanie wariograficzne powinno być przeprowadzane przez wykwalifikowanego specjalistę z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą. Tylko profesjonalista jest w stanie prawidłowo zinterpretować wyniki testu i zapewnić ich wiarygodność. Eksperci zajmujący się badaniami wariograficznymi muszą posiadać certyfikaty potwierdzające ich kompetencje oraz przestrzegać etycznych standardów zawodowych. Dzięki temu można mieć pewność, że badanie zostanie przeprowadzone rzetelnie i zgodnie z obowiązującymi normami.
Мы проводим вариографические тесты на русском языке в Варшаве – стоимость теста составляет 2 000 злотых
Мы проводим вариографические тесты на русском языке по всей Польше – стоимость теста составляет от 2 000 до 3 000 злотых.