Prawdomówność to jedna z cech, którymi powinien odznaczać się dobry pracownik. Transparentność własnych celów i motywacji jest ważna w utrzymywaniu prawidłowych stosunków pomiędzy dwiema stronami umowy i może mieć wpływ na jakość pracy. Szczerość jest podstawą zaufania, które jest gwarancją udanej współpracy. Zdarza się jednak, że pracownicy nie mają dobrych intencji podczas rekrutacji i z czasem ich kłamstwa mają negatywny wpływ na firmę. Po czym więc poznać nieszczerość własnych pracowników? Czy warto stosować wykrywacz kłamstw w pracy?
Dlaczego pracownicy kłamią?
Wprowadzanie nowego pracownika w życie firmy oraz obserwowanie jego rozwoju nie powinno budzić wątpliwości w pracodawcy, ani dawać powodów do ograniczonego zaufania. Zdarza się jednak, że po kilku miesiącach wykonywania sumiennie swoich obowiązków, zdarzają się pomyłki przy projektach, a pewne informacje wydostają się poza budynek biura. Mowa tu o zachowaniach niejawnych, które pracownik ukrywa wprowadzając poczucie braku zaufania. Dlaczego niektóre osoby wprowadzają chaos w firmie i kłamią o swoich postępach lub konsultacjach z osobami spoza kręgu współpracowników? Niektórzy robią to po to, aby uzyskać premię lub uznanie pracodawcy, często kosztem innych osób w biurze. Istnieją przypadki, w których takie działanie to wynik celowego sabotażu na zlecenie konkurencji. Kłamstwa najczęściej dotyczą wykonanych projektów i zadań oraz czasu, jaki został poświęcony na ich wykonanie. Szybkie wykrycie podejrzanej osoby i użycie wykrywacza kłamstw w pracy może w takiej sytuacji uchronić firmę przed negatywnymi skutkami takiego działania. Mowa tu zarówno o utracie środków, jak i zaburzeniem atmosfery w pracy.
Nieraz kłamstwa wynikają też z osobowości. Makiaweliści i notoryczni kłamcy dążą do własnych celów, dlatego często mogą wykorzystywać swoją posadę do innych, ważniejszych dla nich idei i pragnień. Takie osoby są w stanie doprowadzić do sporych problemów w działaniu firmy. Jeśli ich zachowanie negatywnie wpływa na atmosferę wśród pracowników lub obniża wyniki, warto przyjrzeć się im bliżej. Badanie pracowników wariografem może doprowadzić do rozwiązania problematycznej sytuacji.
Cechy nieszczerego pracownika
Aby pozbyć się obłudnego pracownika, należy zwrócić uwagę na zachowanie swojej kadry. Każdego kłamcę da się rozpoznać po kilku znaczących cechach. Nieszczera osoba o złych intencjach będzie próbowała manipulować współpracownikami i przełożonymi. Manipulację można poznać przede wszystkim po próbach wykorzystywania i oferowania pomocy w pracy tylko w sytuacji, gdy w grę wchodzi możliwość odwdzięczenia się. Takie osoby często używają sztuczek psychologicznych, aby zmusić innych do wykonywania swojej pracy. Taka osoba może też kłamać w kwestiach niezwiązanych z pracą. Warto zwracać uwagę, czy na przykład nie opowiada fałszywych historii o współpracownikach lub podobnych tematach. Najważniejsza jest jednak szczerość w temacie pracy. Nieszczerzy pracownicy często nerwowo reagują, gdy mają wmówić komuś coś nieprawdziwego. Takie osoby można poznać po tym, że unikają one odpowiedzi na pytania o wykonaną pracę lub mieszają fakty, nadmiernie przy tym gestykulując. Inną oznaką kłamstwa, którą często się wymienia, jest unikanie patrzenia w oczy. Jest wiele zachowań, które można zauważyć, kiedy rozmówca jest nieszczery. Ważne jest zatem, aby zwrócić uwagę na mowę ciała pracownika oraz sposób, w jaki traktuje swoich współpracowników. Uważna obserwacja z pewnością da lepszy wgląd w zachowanie poszczególnych osób. Można wyciągnąć na podstawie tego wiele wniosków, czasem jednak trudno jest samemu stwierdzić czy pracownik nie koloryzuje prawdy. W tej sytuacji najlepszym sposobem będzie zweryfikowanie tego poprzez badanie wariografem.
Badanie wariografem w pracy – czy warto?
Podjęcie decyzji o badaniu pracowników wariografem może wydawać się kontrowersyjne. Prawda jest jednak taka, że w dużych i znanych firmach oraz korporacjach ważne jest kontrolowanie przepływu informacji i prawdomówności kadry. W takich przypadkach wyniesienie informacji nie jest jedynie niesubordynacją, ale może skutkować poważnymi problemami, a nawet utratą środków. Należy ściśle pilnować tego, co wydostaje się na zewnątrz i trafia do konkurencji, a w niektórych przypadkach nawet mediów. Warto zatem od samego początku być otwartym w kwestii wymagań co do atmosfery i stosunków panujących w firmie. W takiej sytuacji osoba podejrzana o złe intencje i wprowadzanie nieprawidłowości w biurze będzie wiedziała, czym to może skutkować.
Czy wykrywacz kłamstw działa?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wariograf naprawdę jest wiarygodny? Odpowiedź brzmi: tak. Urządzenie to odpowiednio rejestruje wszystkie drobne zmiany w zachowaniu osoby badanej. Dzięki wrażliwości maszyny na zwiększoną potliwość palców oraz zaburzenia oddechu – czyli jedne z cech charakterystycznych kłamstwa – możliwe jest stwierdzenie, czy pracownik jest szczery. Urządzenie jest w stanie zaobserwować subtelne i słabo widoczne dla ludzkiego oka zmiany w organizmie, dzięki czemu jest dokładne i trudno je oszukać. Decydując się na badanie wariografem dla pracowników, warto przeprowadzić je dopiero w sytuacji, gdy pracodawca ma uzasadnione podejrzenia co do nieprawidłowości w zachowaniach lub słowach danej osoby.
Użycie wariografu w pracy
Wariograf nie pozostawia cienia wątpliwości co do prawdomówności pracownika. To niezwykle skuteczny test, który może ujawnić kłamstwa. Dzięki przeprowadzeniu badania wykrywaczem kłamstw w pracy można poznać prawdziwe motywy pracowników. Dobrze jednak mieć na uwadze to, że każda osoba ma prawo odmówić zostania przebadanym wspomnianym urządzeniem. Nie można tego zignorować, ponieważ przymuszanie do badania pracowników jest niewskazane i może nieść za sobą negatywne konsekwencje. W tym przypadku warto wcześniej przygotować dodatkowy dopisek w umowie, dzięki któremu pracodawca będzie mógł zapobiec takiej sytuacji.
W razie wątpliwości co do skuteczności badania wariografem zachęcamy do kontaktu z naszą firmą – doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania.