Jak rozpoznać kłamcę? Jakie sygnały zdradzają nieuczciwych rozmówców?

By 1 marca 2019Badania wariografem
ile kosztuje badanie wariograficzne

Osoby prawdomówne w 100% nie istnieją. Podobno każdy z nas kłamie przynajmniej kilka razy dziennie. Wyszkoleni specjaliści za pomocą różnych metod są w stanie stwierdzić, że ktoś nie mówi prawdy z niemal 100% prawdopodobieństwem. W większości przypadków wystarczy skrupulatnie obserwować mowę ciała, mimikę oraz dokładnie wsłuchiwać się w wypowiedzi drugiej osoby. Wielu szefów firm czy osób będących w podejrzanych związkach zastanawia się, jak rozpoznać kiedy ktoś kłamie. Przy odrobinie posiadanej wiedzy teoretycznej, samo zachowanie krętacza może pozwolić na wyciągnięcie pierwszych wniosków. W jaki sposób wykryć kłamstwo? Jakie sygnały zdradzają nawet najbardziej wiarygodnego i bezwzględnego kłamcę?

Dlaczego ludzie kłamią?

Na wstępie zastanówmy się, dlaczego w ogóle ludzie posuwają się do kłamstwa, co nimi kieruje? Wiele osób nie mówi prawdy, bo jest to dla nich zbyt trudne – w sytuacjach życia codziennego o wiele łatwiej jest kłamać (tzw. kłamstwo grzecznościowe) niż powiedzieć, co tak naprawdę myślimy. Kiedy jeszcze nie jesteśmy szczerzy? Kiedy chcemy uniknąć konfliktu, zakłopotania, wypaść lepiej w oczach innych, dowartościować się lub osiągnąć konkretną korzyść finansową (na przykład pożyczkę, awans w pracy). Zatem jak rozpoznać kłamcę?

Jak poznać kłamstwo? – mowa ciała kłamcy

Nie wszyscy wiedzą, że człowiek ma na twarzy mięśnie, nad którymi nie jest w stanie całkowicie zapanować. Osoby wyszkolone są w stanie wyłapać nawet najmniejsze zmiany w mimice i trafnie ocenić, czy ktoś mówi prawdę, czy jednak nie. Kłamca bardzo często nie patrzy swojemu rozmówcy prosto w oczy, wręcz unika kontaktu wzrokowego. Ciągłe dotykanie głowy, wiercenie się na krześle, krzyżowanie rąk czy kierowanie oczu do góry i w lewo to znaki, które również zdradzają kłamcę. Inne częste gesty świadczące o kłamaniu to zasłanianie ust, pocieranie nosa, policzków, karku oraz przebieranie nogami. Jak jeszcze rozpoznać, że ktoś kłamie?

Jak rozpoznać, czy ktoś kłamie? – zmiany postawy ciała

Rozpoznawanie kłamstwa może odbyć się również za pomocą przywiązaniem dużej wagi do zmian postaw ciała rozmówcy. Wszelkie zachowania, takie jak nagły krok w tył, wzruszanie ramionami, pochylanie się czy opuszczanie głowy może świadczyć o mówieniu nieprawdy. Takich znaków, które mówią, jak rozpoznać gdy ktoś kłamie, jest o wiele więcej. Należą do nich także kompulsywne dotykanie szyi, ciągnięcie kołnierzyka od koszuli lub t-shirtu, wyginanie palców lub drapanie skóry.

Jak poznać, że ktoś kłamie? – język kłamcy

Nieuczciwy rozmówca często odpowiada na pytania bardzo ogólnie, zbaczając z głównego tematu dialogu. Używa rozbudowanych zdań, okraszając wypowiedź wieloma tak naprawdę nieistotnymi szczegółami (wielokrotnie zapewniając przy tym o swojej prawdomówności i czystych intencjach).

Jąkanie się, zacinanie, zbyt długie zastanawianie się nad odpowiedzią lub nerwowa, chaotyczna mowa także powinny wzbudzić nasze wątpliwości co do uczciwości drugiej strony. Ton głosu kłamcy również różni się od tonu osoby, która nie ma nic do ukrycia – rozmówca, który nie jest z nami szczery, zwykle mówi głośniej.

Badanie wariograficzne

Badanie wariograficzne polega na zadawaniu szeregu pytań oraz bieżącej analizie reakcji fizjologicznych – dzięki czemu skutecznie wykrywa emocje, jakie przeżywa dana osoba. Jest to obecnie najskuteczniejsza metoda wykrywania kłamstwa, z której korzystają zarówno Klienci indywidualni (na przykład podejrzewający współmałżonka o romans), jak i firmy rekrutujące pracowników czy organy chcące sprawdzić osobę podejrzaną o przestępstwo. Przeciwwskazaniem do wykonania badania z wykorzystaniem wariografu jest m.in. bycie pod wpływem alkoholu, środków odurzających, uporczywy kaszel, przeziębienie oraz niski poziom intelektualny.

Ile kosztuje badanie wariograficzne?

Wiele osób, które chciałyby skorzystać z możliwości, jakie oferuje wariograf, zastanawia się, ile kosztuje badanie wariograficzne? Cena badania wariograficznego zależy od wielu czynników i często jest uzależniona od konkretnego przypadku. Uśredniając, koszt tego typu badania, wykonywanego przez specjalnie wyszkolonego i doświadczonego eksperta, waha się od 1500 do 2500 złotych. Oczywiście kwoty te mogą się nieco różnić w poszczególnych miastach Polski.

Podsumowując, mamy nadzieję, że powyższe wskazówki ułatwią wam rozpoznanie kłamcy i sprawią, że będziecie odporni na manipulacje, do jakich posuwają się oszuści. Zawsze warto próbować zdemaskować osobę, która próbuje zataić przed nami ważne fakty i poddać ją wspomnianemu badaniu. Jak rozpoznać, jak ktoś kłamie – to coraz częściej pojawiające się pytanie. Przy odrobinie wiedzy oraz wnikliwej obserwacji, uda Ci się ocenić intencje drugiej osoby.

admin
Author admin

More posts by admin