Wariograf jest urządzeniem, które rejestruje nieświadome reakcje psychofizjologiczne badanej osoby na zadawane pytania lub prezentowane bodźce. Podczas badania na ciele osoby umieszczane są czujniki, mające mierzyć rytm serca czy szybkość oddechu. Więcej o pracy wariografu odnajdziesz tutaj.
Najczęściej zadawane pytania o badania wariograficzne
Badania wariograficzne budzą wiele kontrowersji. Jeśli więc wahasz się, czy poligraf rozwieje Twoje wątpliwości, poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Dowiesz się z nich między innymi, jak wygląda kwestia prawna badań poligraficznych, czym jest sam wariograf, czy można go w jakiś sposób oszukać, a także, na czym samo badanie polega i jak długo ono trwa. Pamiętaj jednak, że to zestawienie prezentuje wyłącznie część kwestii, o którą pytają nasi klienci. Jeśli więc nie odnajdziesz wątku, dotyczącego nurtujących Cię wątpliwości - skontaktuj się z nami. Chętnie wyczerpująco odpowiemy na wszystkie pytania, dotyczące badań poligraficznych i działania wariografu. Jeżeli już wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane - serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszych usług!
2. Czy dziecko może być badane wariografem?
Zazwyczaj badamy osoby w wieku od 18 do 60 roku życia, a w szczególnych przypadkach można przeprowadzić badanie osoby w wieku 16-17 lat. Nie badamy dzieci! Przed przystąpieniem do badania wariograficznego omawiamy szczegółowe kwestie zdrowotne kandydata do takich badań.
3. Czy tylko firmy mogą zlecać badania wariograficzne?
Nie. Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa mogą korzystać z naszych usług. Osoby prywatne najczęściej proszą o badanie wariograficzne w związku z podejrzeniem współmałżonka o niewierność.
4. Ile trwa badanie wariograficzne?
Badanie wariograficzne zwykle ok. 2 godzin, choć czas ten może się wydłużyć. Czas trwania badania zależy od indywidualnego zlecenia.
5. Kiedy otrzymam wyniki badania wariograficznego?
Wyniki przeprowadzonego badania wariograficznego szczegółowo omawiane ustnie niezwłocznie po przeprowadzeniu badania. Pisemne sprawozdanie z badań sporządzone jest w ciągu 3-5 dni od momentu ich przeprowadzenia.
6. Czy możliwe jest przeprowadzenie badania wykrywaczem kłamstw bez zgody badanego?
Absolutnie procedura ta jest zakazana. Zawsze wymagana jest zgoda osoby, poddawanej badaniu wariograficznemu.
7. Podczas przygotowywania pytań do badania wariograficznego muszę zdradzić wiele intymnych szczegółów, dotyczących mojego życia. Czy to naprawdę konieczne?
Biegły, przeprowadzający badanie wariograficzne, potrzebuje szeregu informacji, aby móc odpowiednio ułożyć pytania oraz dobrze zinterpretować wynik badania. Nie musisz jednak martwić się, że szczegóły z Twojego życia
zostaną ujawnione. Każdego, kto zajmuje się badaniami poligraficznymi, obowiązuje bowiem tajemnica zawodowa.
8. Czy mogę oszukać wariograf?
Wariograf to urządzenie, badające podstawowe funkcje życiowe, jak tętno, oddech czy potliwość. Aby oszukać wykrywacz kłamstw, musielibyśmy panować nie tylko nad oddechem, ale także regulować swój puls czy potliwość równocześnie.
W związku z tym oszukanie wariografu jest właściwie niemożliwe.
9. Czy badanie wariograficzne może być dowodem w sprawie karnej?
W polskim prawie karnym badanie wariograficzne jest dowodem “pośrednim” (pomocniczym). Często jednak badania poligraficzne pozwalają policji obrać właściwy tor w śledztwie lub dać mocny argument osobie niesłusznie pomówionej albo oskarżonej.
10. Jak wygląda badanie wariograficzne?
Badanie wariograficzne składa się z następujących części: omówienie ze zleceniodawcą tematów/spraw, które mają być poruszone w badaniu; omówienie kwestii zdrowotnych kandydata do badań; omówienie zasad działania wariografu/poligrafu z osobą badaną; wywiad przedtestowy z osobą badaną; przygotowanie pytań do testów; przeprowadzenie testów oraz omówienie wyników badania.