Jakie pytania są zadawane podczas badania wariografem?

By 26 września 2022Bez kategorii
sprzęt do badania wariografem

O badaniach wariografem słyszała zapewne większość z nas, co zawdzięczamy chociażby cieszącym się ogromną popularnością skandynawskim kryminałom. W powszechnej świadomości wariograf jest postrzegany jako niemal idealny wykrywacz kłamstw i zdrady. I rzeczywiście – choć autentyczne badanie poligraficzne jest bardziej skomplikowane niż ukazują je filmowe sceny – to czy wariograf jest wiarygodny, już od dawna nie jest poddawane w wątpliwość, ponieważ badanie poligraficzne uchodzi współcześnie za najskuteczniejszą metodę rozpoznawania kłamstwa.

Ponownie odwołując się do działającej na wyobraźnię magii kina – ogólnie kojarzy się zapewne, na czym polega badanie wariografem. W jego trakcie stawiany jest zestaw precyzyjnie opracowanych pytań, a reakcje fizjologiczne pojawiające się w trakcie odpowiadania na nie u osoby poddawanej badaniu są rejestrowane przez specjalistyczną aparaturę. Cały proces przeprowadzany za pomocą wariografu zostaje uwieńczony wynikami badań weryfikującymi zgodność tego, co dana osoba wie z podawanymi z jej strony informacjami, zawartymi w jej odpowiedziach na pytania artykułowane przez specjalistę.

Przechodząc do meritum dzisiejszego artykułu: jakiego zatem rodzaju pytania i ile właściwie można ich zadać podczas badania przeprowadzanego na wariografie? Omówieniem tych właśnie kwestii zajmiemy się w poniższym wpisie. Zachęcamy do lektury!

“Wykrywacz kłamstw” – jak działa i jakie pytania stawia się podczas badania wariografem?

Spoglądając na badanie poligraficzne kompleksowo – filarem każdego jego etapu są właśnie pytania. Zadaje je klient zlecający badanie, padają one rzecz jasna również ze strony osoby, która zostanie poddana badaniu na wariografie. Ostatecznie zaś – ów nowoczesny “wykrywacz kłamstw” rejestruje reakcje ludzkiego organizmu na serię pytań opracowanych przez ekspertów.

Ich lista, formułowana z myślą o badaniu wariograficznym, składa się z pytań obojętnych, pytań odnośnie przeszłości danej osoby oraz wreszcie – tych dotyczących realiów konkretnego zdarzenia, znajdującego się w centrum zainteresowania specjalisty oraz klienta.

Opracowane na potrzeby badania pytania charakteryzują się różną funkcją, a co za tym idzie – posiadają różnoraką konstrukcję. Z uwagi na tę ostatnią możemy je podzielić na otwarte oraz zamknięte. Z kolei kryterium funkcji wprowadza ich podział na: diagnozujące, testowe i zwrotne.

Pierwszy etap tego na czym polega badanie wariografem, można określić mianem działania wstępnego, mającego wyjaśnić przedmiot badania. W jego trakcie stosowane są wszystkie dostępne formy zapytań. Z kolei badania testowe składają się z pytań zamkniętych, na które odpowiada się “tak” lub “nie”. Testy składają się z pytań: obojętnych, związanych i krytycznych. Ścisła ich ilość wynika z obranej metody badawczej i rzecz jasna – natury badanego zagadnienia.

Jeżeli rozważa się zamówienie badania wariograficznego np. w Warszawie, można się w tym momencie zacząć zastanawiać, czy liczba pytań zleceniodawcy jest w jakiś sposób ograniczona? Zdecydowanie nie! Klient może, a wręcz powinien podzielić się ze specjalistą wszelkimi kwestiami oraz ewentualnymi wątpliwościami, które go nurtują.

Warto podkreślić, że niezmiernie ważne są również materiały udostępnione przez klienta, związane z przedmiotem badania, takie jak nagrania, zdjęcia czy inne dokumenty. W następnej kolejności zadanie eksperta polega na ich uporządkowaniu, skategoryzowaniu i odpowiednim powiązaniu w problemy badawcze. Celem tych działań jest przełożenie zgromadzonych materiałów na precyzyjne pytania testowe.

Co szczególnie istotne – muszą one zostać sformułowane w taki sposób, aby były w pełni zrozumiałe dla osoby poddawanej badaniu poligraficznemu oraz by dało ono wynik co do zasadniczej kwestii zgłoszonej przez klienta.

Ile pytań zadaje się, aby badanie wariografem wykazało najwyższą skuteczność?

W naturalny sposób u osób chcących zamówić badanie na wariografie rodzi się ciekawość dotycząca tego, ile pytań można zadać w jego trakcie?

Przyjmuje się, że w teście zadaje się zwykle od 12 do 13 pytań. Z reguły wykorzystuje się ich trzy rodzaje: krytyczne, kontrolne oraz obojętne, a ich dokładna liczba jest zależna od obranej strategii badawczej.

Aby badanie wariografem wykazało najwyższą skuteczność, pytania muszą zostać skonstruowane przez eksperta, który bierze odpowiedzialność za to, iż pozwolą dotrzeć do sedna, na którym zależy zleceniodawcy.

Z tego powodu poszukując specjalistycznej firmy wykorzystującej wariograf do badania, zawsze warto mieć na względzie, że wartość diagnostyczna omawianego procesu jest ściśle powiązana z precyzyjnym zaprojektowaniem pytań. Zamawiając więc badania wariograficzne np. w Warszawie zaufajcie specjalistom w tej dziedzinie i wybierajcie tylko najlepszych.

admin
Author admin

More posts by admin